Aktualności - szczegóły

Warsztaty the Animal/Plant Health Joint Criminal-Epidemiological Investigations Course

Zdjęcie do ogłoszenia

W dniach 19–20 września 2018 r w Warszawie w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii odbyły się, zorganizowane z inicjatywy Ambasady USA przez Federal Bureau of Investigation (FBI) i U.S. Department of Agriculture (USDA) przy wsparciu polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, warsztaty The Animal/Plant Health Joint Criminal – Epidemiological Investigations Course. Zorganizowanie po raz pierwszy w historii FBI takich warsztatów poza USA stanowi niewątpliwe wyróżnienie dla naszego kraju oraz dla wszystkich osób uczestniczących w tym spotkaniu.

Podczas dwóch dni obrad eksperci ochrony zdrowia, rolnictwa, weterynarii, zdrowia publicznego przedstawiali referaty dotyczące aktualnych problemów związanych z agroterroryzmem, bioterroryzmem, problemami diagnostycznymi oraz procedurami stosowanymi  w dochodzeniach epizootycznych.

W uroczystości otwarcia uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Rafał Romanowski, który podkreślił, że konferencja poświęcona zagadnieniom bio- i agroterroryzmu wzbogaca polsko-amerykańską współpracę w dziedzinie rolnictwa o nowy aspekt. Minister zaznaczył jednocześnie, że omawiane zagadnienia stanowią okazję do podniesienia świadomości, a co się z tym wiąże gotowości do zapobiegania i reagowania na tego typu zagrożenia.

Podczas warsztatów priorytetowe zagadnienia zostały omówione przez przedstawicieli FBI i inspekcji weterynaryjnej Stanów Zjednoczonych. Do udziału zostali zaproszeni także eksperci z krajów Bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Czech.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że poza prelegentami z USA, wykłady przygotowało i wygłosiło również pięcioro prelegentów z Polski, reprezentujących Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. 

  1. Prof. Grzegorz Woźniakowski: „African Swine Fever as an economic threat”;
  2. Prof. Marcin Weiner: „Animal Brucellosis and Tularemia as a potential Danger for Humans”;
  3. Prof. Krzysztof Śmietanka: „Dual-use Research on Avian Influenza: Is There a Cause for Concern?”
  4. Prof. Monika Szymańska-Czerwińska, prof. Krzysztof Niemczuk: „Coxiella burnetii as a Threat to Humans”.

Organizatorzy spotkania wielokrotnie podkreślali życzliwość i wsparcie polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwestii współpracy i organizacji tego spotkania. Obecni podczas warsztatów przedstawiciele FBI oraz dr Piotr Ruciński, Starszy Specjalista ds. Rolnych z Ambasady Amerykańskiej  w Warszawie zadeklarowali chęć odwiedzenia PIWet-PIB w Puławach, celem nawiązania dalszej eksperckiej współpracy.

Źródło:                                                                                     

https://www.gov.pl/rolnictwo/o-agroterroryzmie-z-ekspertami-fbi

Opracowanie własne

Zdjęcie do ogłoszenia
Powrót