2021-09-22 09:01:28
 

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie - 2021

 

W dniach 3 – 5 września br. w ramach „Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich – 2021” odbyła się XXX Krajowa Wystawa Rolnicza.

Otwarcia wystawy dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Grzegorz Puda, który odczytał również skierowany do rolników list Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Premier podkreślił w nim, że dzisiejsze święto rolników jest okazją do podkreślenia roli i znaczenia rolnictwa dla gospodarki narodowej, ale także do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za ich coroczny trud.

Jedną z ważniejszych części wystawy była prezentacja dorobku nauki polskiej w zakresie rolnictwa pod nazwą „Wystawa – Polska Nauka Rolnicza”. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy reprezentował, na tym jubileuszowym wydarzeniu, dyrektor - Krzysztof Niemczuk. Stoisko promocyjne przygotowały i prezentowały panie Wiesława Drozdowska i Kinga Stateczna. Wystawę, w ciągu dwóch dni jej trwania, odwiedziło bardzo wielu gości oficjalnych, osoby zawodowo związane z weterynarią i rolnictwem oraz prawdziwe tłumy szerokiej publiczności zwiedzającej, przy wyjątkowo pięknej pogodzie, tegoroczną wystawę. Dało to okazję do wielu ciekawych spotkań i rozmów. Stoisko Instytutu odwiedziło kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Panem Ministrem Grzegorzem Pudą na czele.

W tym roku Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie odbywały się pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”. Mszy św. celebrowanej na jasnogórskich błoniach przewodniczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. W  Eucharystii, z błogosławieństwem wieńców żniwnych, uczestniczył Prezydent RP Pan Andrzej Duda oraz Pan Minister Grzegorz Puda.

Krajowa Wystawa Rolnicza jest kontynuatorką Wielkiej Wystawy Rolniczo-Przemysłowej, która po raz pierwszy zorganizowana była w Częstochowie w 1909 roku. Natomiast, pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 roku. Od tamtej pory, każdego roku, w pierwszy weekend września, rolnicy pielgrzymują na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za plony i prosić o łaski oraz urodzaj na kolejny rok.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dozynki-na-jasnej-gorze---do-matki-naszego-zawierzenia

Przydatne linki