2020-06-05 08:07:36
 

Konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

03 czerwca br., w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej, odbyła się konferencja prasowa, którą zorganizował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas konferencji Panu Ministrowi towarzyszyli: Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Pan Tomasz Chalimoniuk, pełnomocnik ds. hodowli koni oraz przedstawiciele Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk i prof. Grzegorz Tomczyk.

Konferencja poświęcona była dwóm wydarzeniom:

1. planowanej 51. Aukcji Pride of Poland, która ma się odbyć w Janowie Podlaskim w sierpniu br., jak również

2. Pan Minister odniósł się do wyników kilku kontroli, które w ostatnich latach przeprowadzane były w Stadninie w Janowie Podlaskim.

Szczególną uwagę Pan Minister poświęcił na omówienie wyników kontroli, którą na wniosek Prezesa Stadniny, przeprowadzili eksperci z PIWet-PIB. Pan Minister w słowie wstępnym podziękował Instytutowi za zaangażowanie i poświęcony czas na przeprowadzenie tej kontroli.  

Podczas konferencji prasowej, prof. Grzegorz Tomczyk przedstawił wnioski z przeprowadzonej kontroli. Poinformował, iż konie są w dobrej kondycji, a w zakresie bydła mlecznego wskazano na punkty krytyczne m.in. w zakresie bioasekuracji.

Dyrektor Niemczuk wskazał natomiast na obligatoryjność podjęcia analizy dotyczącej wdrożenia zalecanego rozdzielenia stref na obszarze Stadniny, tak aby system kontrolowanego dostępu dla dedykowanych pracowników funkcjonował w określonych strefach, szczególnie tam, gdzie przebywają nasze najcenniejsze, z punktu widzenia zachowania zasobów genetycznych, klacze i ogiery.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/tylko-dzieki-polsce-konie-arabskie-przetrwaly

Źródło zdjęć: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/tylko-dzieki-polsce-konie-arabskie-przetrwaly

Przydatne linki

© 2020 Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy · Kontakt